Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır °C

ESCAP’ın 80. oturumuna katılım

28.04.2024
A+
A-

ESCAP’ın 80. oturumuna katılım

 

2024

Öncesi
Sonraki

 

 

 

22-23 Nisan 2024 tarihlerinde Tayland’ın Bangkok kentinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin ESCAP Daimi Temsilcisi Sayın Ardasher Qodiri, ESCAP’ın 80. oturumu çerçevesinde tartışmalara katıldı. Tacikistan Daimi Temsilcisi, Asya ve Pasifik’te sürdürülebilir kalkınma için dijital inovasyondan yararlanmanın yanı sıra En Az Gelişmiş, Denize Çıkışı Olmayan Gelişmekte Olan ve Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri ile ilgili konulara odaklanan oturumda konuşma yaptı.

Tacikistan temsilcisi konuşmaları sırasında hem ulusal hem de uluslararası cephede Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu ulusal girişimlere ve stratejilere dikkat çekti. Tacikistan’ın Dijital Ekonomi Konsepti, Dijital Ekonomi için Orta Vadeli Kalkınma Programı (2021-2025) ve e-Devletin oluşturulması gibi temel programlara vurgu yapıldı. Ayrıca, Tacikistan’ın BM’nin 2023 Su Konferansı’ndan kaynaklanan Su Eylemi On Yılı ve Gündemine katkılarına da önemli ölçüde dikkat çekildi.

Sonuç olarak Daimi Temsilci, LLDC’lere, ESCAP Üyelerine ve Ortak Üyelere, “Sürdürülebilir Kalkınma için Su, 2018-2028” Uluslararası Eylem On Yılı konulu yaklaşan Üçüncü Üst Düzey Uluslararası Konferansa aktif olarak katılmaları yönünde bir davette bulundu.

 

 

 

Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medyadaki resmi sayfaları:

Facebook’tayız : www.facebook.com/mfa.tj​

Twitter’dayız : twitter.com/MOFA_Tajikistan​

Instagram’dayız : instagram.com/mfa_tjk​

Malezya , Tayland

kaynak:https://mfa.tj/en/main/view/14926/participating-in-the-80th-session-of-escap

 

REKLAM ALANI